📅 3 kwietnia 2025 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach odbyły się warsztaty i otwarcie wystawy poświęconej Żołnierzom Niezłomnym – bohaterom, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i dalej walczyli o niepodległość Polski.
Wystawa, wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, przedstawia losy członków antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej dominacji i narzuconemu reżimowi. Walczyli w imię suwerenności Polski, często działając w ukryciu, ścigani i represjonowani przez władze komunistyczne.
Warsztaty edukacyjne poprowadził Zenon Fajger, główny specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie. Uczestnicy mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat bohaterów, którzy sprzeciwili się komunistycznemu reżimowi, często płacąc za to najwyższą cenę – byli torturowani, skazywani w pokazowych procesach i mordowani w tajemnicy.
Kim byli Żołnierze Niezłomni?
Żołnierze Niezłomni, nazywani także Wyklętymi, to członkowie powojennego podziemia niepodległościowego, którzy nie zaakceptowali podporządkowania Polski Związkowi Radzieckiemu. Ich walka, trwająca do lat 50., a w niektórych przypadkach nawet do lat 60., była brutalnie tłumiona przez komunistyczny aparat represji – Urząd Bezpieczeństwa, NKWD oraz Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wielu z nich zginęło w walce, zostało aresztowanych i straconych, a ich ciała ukrywano w bezimiennych grobach. Przez lata byli wymazywani z kart historii, a propaganda komunistyczna przedstawiała ich jako bandytów i wrogów ludu. Dopiero po upadku PRL prawda o ich poświęceniu zaczęła wychodzić na światło dzienne.
Pamiętajmy o nich przez cały rok!
Choć 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, warto pamiętać o tych bohaterach nie tylko tego dnia. Ich walka o wolność i niepodległość Polski jest częścią naszej wspólnej historii, którą powinniśmy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom przez cały rok. Żołnierze Niezłomni zasługują na naszą pamięć i szacunek nie tylko w symbolicznych dniach, ale każdego dnia.
Wystawa będzie dostępna w auli szkoły do 11 kwietnia 2025 r.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do jej obejrzenia i refleksji nad losami tych niezłomnych bohaterów.
Opracowanie: p. Katarzyna Furgała