W nocy z 21/22 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie styczniowe. Jest to największy zryw narodowowyzwoleńczy Polaków przeciwko rosyjskiemu zaborcy.
Sytuację powstańców doskonale oddają słowa pieśni patriotycznej napisanej przez Wincentego Pola, która stała się pieśnią oddziału gen. Antoniego Jeziorańskiego:
„Obok Orła znak Pogoni
Poszli nasi w bój bez broni…”
Nie uzbrojeni, nie doświadczeni, bez wsparcia regularnego wojska ruszyli w las, by tam walczyć jako partyzanci o wolność narodu polskiego.
Walki toczyły się głównie na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego, jednak to właśnie na naszym terenie, w Galicji, miała miejsce jedna z największych bitew leśnych tego powstania. Była to bitwa pod Kobylanką, stoczona dwukrotnie 1 i 6 maja 1863 roku.
Zwycięska bitwa, niemalże całkowicie zapomniana przez współczesnych historyków i pomijana w programach nauczania historii w szkołach.
Uczniowie klasy 3 FTL w ramach lekcji, realizując projekt edukacyjny „Orzeł z Pogonią w walce o wolność. Powstanie styczniowe na Litwie”, dowiedzieli się również, jak wyglądała szarża gen. Antoniego Jeziorańskiego na dużo liczniejsze oddziały rosyjskie. Jakie straty ponieśli Polacy, a jakie Rosjanie. Czemu powstanie upadło i jakie były jego konsekwencje. Wyrazili również chęć uczestnictwa w uroczystościach upamiętniających rocznicę bitwy pod Kobylanką.
Naszym patriotycznym obowiązkiem jest pamiętać i czcić polskich bohaterów, dzięki którym przetrwała w naszych przodkach tożsamość narodowa.
To m.in. dzięki nim możemy teraz żyć w wolnym kraju, swobodnie posługiwać się językiem polskim i cieszyć wolnością.
Opracowanie: p. Katarzyna Furgała