W sobotę 7 września 2024 roku rozpoczęła się 13. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Od 2012 roku w całej Polsce z inicjatywy Prezydenta RP, wspólnie czytano arcydzieła literatury polskiej: epopeję pod tytułem Pan Tadeusz A. Mickiewicza, dzieła Fredry, Trylogię H. Sienkiewicza, Lalkę B. Prusa, Quo vadis H. Sienkiewicza, Wesele S. Wyspiańskiego, Przedwiośnie S. Żeromskiego, polskie nowele, Balladynę J. Słowackiego, Moralność pani Dulskiej G. Zapolskiej, Ballady i romanse A. Mickiewicza, Nad Niemnem E. Orzeszkowej. Głównym celem tej ogólnopolskiej akcji jest popularyzacja czytelnictwa, potrzeba dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
W tym roku wybrano utwór pod tytułem Kordian J. Słowackiego, wspaniałe dzieło epoki romantyzmu. Utwór powstał podczas pobytu poety w Szwajcarii, a po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych utworów, zajmując ważne miejsce w kanonie polskiej literatury, a jego tematyka jest ciągle aktualna.
Prezydent RP podkreślił w swoim liście, że Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze.
Coroczną tradycją związaną z popularyzacją czytelnictwa, a przy tym zachwytem nad pięknem polskiej literatury był udział uczniów, wychowanków internatu, dyrekcji, nauczycieli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach w Narodowym Czytaniu. Deklamowanie utworu literackiego, Kordiana J. Słowackiego na Rynku w Lubaczowie oraz w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleszycach przy akompaniamencie patriotycznych utworów muzycznych, wykonanych także przez uczniów naszej szkoły, było czasem refleksji, zadumy nad wewnętrzną wędrówką człowieka, która jest alegorią życia. Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach, Pani Maria Baran w swojej wypowiedzi przytoczyła wpisy młodych ludzi w mediach społecznościowych na temat Kordiana J. Słowackiego, który pomimo 190 lat od pierwszego wydania, dotyka tego, co przeżywamy obecnie. Odzwierciedla doświadczenia człowieka, jego ambicje oraz potrzebę znalezienia sensu życia, wyraźnego celu, do której mógłby dążyć, kierując się słowami „Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.” Życzyła również odwagi w podejmowaniu wyzwań i decyzji oraz rozwoju poprzez dzieła literatury polskiej.