„Każdy posiada ogromne pokłady kreatywności, które wynikają z bycia człowiekiem. Wyzwanie polega na tym, by je rozwijać”.
Ken Robinson
W duchu refleksji na temat edukacji odbyła się I Konferencja „Buduj matematycznie – działaj kreatywnie”, połączona z otwarciem „Myślącej Klasy”. Pani Dyrektor – dr Maria Baran w swoim wystąpieniu z okazji Dnia Edukacji Narodowej zwróciła się do nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy wpisują się w proces edukacyjny, opiekuńczy i wychowawczy. Podziękowała za podejmowanie działań na rzecz zmieniania systemu edukacyjnego, odpowiadającego uczniom, jak i rodzicom. Życzyła, aby codzienna praca z uczniami przynosiła satysfakcję i uznanie społeczeństwa z dobrze wypełnionej misji, a odkrywanie talentów było źródłem szczęścia w życiu zawodowym i osobistym. Pani Dyrektor rozpoczęła konferencję od powitania nauczycieli – emerytów, którzy budowali tę szkołę, rodziców uczniów, prelegentów, zaproszonych gości, w tym dyrektorów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz przedstawiciela lokalnej telewizji. Cytując „bez uczniów nie byłoby szkoły, a bez szkoły nie byłoby nauczycieli” z „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza pozdrowiła społeczność ZSCKR w Oleszycach. Podziękowała zaangażowanym instytucjom, które wykazały się wielkim sercem i wspólnie z naszą szkołą włączyły się w pomoc osobom dotkniętym tragicznymi skutkami powodzi w Polsce. Nawiązała również do 52. rocznicy działalności szkoły, w której tradycja łączy się z innowacyjnością, a budowanie z kreatywną i nowoczesną szkołą na miarę XXI wieku. Pani Dyrektor odczytała list gratulacyjny z okazji Dnia Edukacji Narodowej od organu prowadzącego – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pan minister – Czesław Siekierski zwrócił się do Dyrektora, Nauczycieli, Pracowników administracji i obsługi w szkołach rolniczych w szczególny sposób: „Niech ten wyjątkowy dzień będzie okazją do wyrażenia wdzięczności za przekazywaną wiedzę i umiejętności, które przyczyniają się do budowania nowoczesnego i zrównoważonego rolnictwa”. Następnie głos zabrał Pan Tomasz Lorenc – Wicewojewoda Podkarpacki, który zauważył, że rok powstania szkoły jest również rokiem ustanowienia Dnia Edukacji Narodowej, początkowo noszącego nazwę – Dzień Nauczyciela. Podziękował za wkład w kształtowanie postaw młodych ludzi oraz odnosząc się do tematu konferencji życzył, zrozumienia matematyki.
W dalszej kolejności głos zabrała Pani Elwira Węgrzyn – wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, która w imieniu Pani Doroty Nowak-Maluchnik – Podkarpackiego Kuratora Oświaty podziękowała za zaangażowanie, kształtowanie umiejętności matematycznych, analitycznego, logicznego myślenia, rozwiązywania problemów, rozwijania pasji uczniów oraz osiąganie sukcesów, także w matematyce. Pani wizytator życzyła nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi sukcesów oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Pan Michał Jabłoński – Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce, powrócił wspomnieniami do szkolnych lat i jako absolwent szkoły podziękował za wskazywanie właściwej drogi i wartości, którymi warto posługiwać się w życiu. Życzył wytrwałości, pomyślności i satysfakcji z wykonywanej pracy. Głos zabrała również przewodnicząca Rady Rodziców ZSCKR w Oleszycach i równocześnie absolwentka szkoły – pani Sabina Wicijowska, która w imieniu rodziców uczniów życzyła nauczycielom i pracownikom uśmiechu oraz by ich praca była deceniana. Pani Dyrektor oczytała również życzenia od uczniów skierowane przez dziennik elektroniczny: „Nauczyciel to nie tylko zawód, to powołanie. Dziękuję za Twoją ciężką pracę, zaangażowanie i serce, które wkłada Pani/Pan w nasze wychowanie i wykształcenie. Życzę zdrowia, radości i niekończącej się pasji do nauczania. Niech każdy dzień będzie dniem pełnym małych i dużych sukcesów oraz ekscytujących przygód. Dziękuję, pozdrawiam serdecznie.” Młodzież przytoczyła definicje kreatywności według uczniów naszej szkoły:
„Robienie normalnych rzeczy po swojemu w wyjątkowy sposób”, „Kreatywność to nie szukanie pomysłów w Internecie”, „Myślenie w inny sposób niż zwykle”, „Kreatywność to dobra zabawa”, „Umiejętność tworzenia czegoś z niczego”, „Kreatywność to dostrzeganie możliwości tam, gdzie inni ich nie widzą”, „Myślenie nieszablonowe”, „Kreatywność to cecha osoby, która potrafi w sytuacji nietypowej wpaść na pomysł niestandardowy i inny od wszystkich pozostałych”, „Kreatywność to trójwymiarowe myślenie”, „Kreatywność to zdolność do myślenia w sposób oryginalny oraz wyrażający siebie w szczególny sposób”.
Uczniowie ZSCKR w Oleszycach skierowali najserdeczniejsze życzenia i słowa wdzięczności za cierpliwość i trud wychowania, składając na ręce nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi symboliczne kwiaty.
Budowanie matematycznych w(y)rażeń rozpoczął Pan mgr Adam Kawałek – nauczyciel konsultant w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Przewodniczący Oddziału Podkarpackiego Stowarzyszeni Nauczycieli Matematyki, który podczas wykładu „Dlaczego matematyka? Dekalog powodów” przedstawił dziesięć kluczowych argumentów, które podkreślają szczególne walory matematyki – klucza do zrozumienia świata. Następnie Pani dr hab. Ewa Swoboda – wieloletni profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu, dydaktyk matematyki, nauczyciel akademicki pracujący z przyszłymi nauczycielami matematyki, w wystąpieniu „Matematyka angażująca” zaproponowała sposoby prowadzenia zajęć z matematyki w szkołach branżowych, mające wpływ na zwiększenie zaangażowania oraz zainteresowania uczniów. Następny prelegent Pani dr Anna Szpila – Prodziekan Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Prezes Oddziału Rzeszowskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego podczas wykładu „Matematyk zrobi to lepiej, czyli o sprawiedliwym podziale” zapoznała z różnymi metodami podziału, pokazała, że matematyka pomaga ogarniać rzeczywistość, kierując się ciągle aktualną zasadą Steinhausa „Matematyk zrobi to lepiej”. Pan dr Adrian Michalski – pracownik Zakładu Matematyki Dyskretnej na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w trakcie wykładu „Wszechstronność matematyki – od problemów szachowych do dzielenia łupu” pokazał w jaki sposób rozstawiać figury na szachownicy, sprawiedliwie kroić kanapki i jak uczciwie dzielić się łupem (do czego nie zachęca). Pani mgr Zofia Wojnowska – dyrektorka Przedszkola w Grabownicy Starzeńskiej, wcześniej wieloletnia nauczycielka j. polskiego w szkole podstawowej w prezentacji „O WielBłędach i Design Thinking w edukacji” pokazała jak wygląda praca z błędem i dlaczego warto go popełniać. Przedstawiła akcję Fundacji Szkoła z Klasą „Przytul Błęda” oraz metodę Design Thinking w pracy nauczyciela. Ostatni wykład „Trapezowy zawrót głowy – budowanie „Myślącej Klasy” na lekcjach matematyki” wygłosiła Pani mgr Katarzyna Kruk-Babik – absolwentka i nauczycielka w ZSCKR w Oleszycach, która podsumowała realizację projektu „Przestrzenie Dobrostanu” w programie „Razem w Klasie!” „Fundacji Szkoła z Klasą”. Oprócz teorii pokazała w praktyce budowanie „Myślącej Klasy” – czyli innowacyjną metodę prowadzenia zajęć, opracowaną przez prof. Petera Liljedahla. W kolejnej części wydarzenia zostało podpisane porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, reprezentowanym przez Panią Dziekan dr hab. inż. Jadwigę Topczewską. Uroczyste przecięcie wstęgi ostatecznie potwierdziło, że „Myśląca Klasa” została oddana do użytku, krok ku innowacji CZAS START!
Zachęcamy do obejrzenia na Lubaczow.tv
https://lubaczow.tv/buduj-matematycznie-dzialaj-kreatywnie-cz-1/
https://lubaczow.tv/buduj-matematycznie-dzialaj-kreatywnie-cz-2/
https://lubaczow.tv/buduj-matematycznie-dzialaj-kreatywnie-cz-3/
https://lubaczow.tv/buduj-matematycznie-dzialaj-kreatywnie-cz-4/
https://lubaczow.tv/buduj-matematycznie-dzialaj-kreatywnie-cz-5/
https://lubaczow.tv/buduj-matematycznie-dzialaj-kreatywnie-cz-6/
Opracownie: Katarzyna Kruk-Babik