Nietypowa lekcja robotyki i fizyki

Nietypowa lekcja robotyki i fizyki

W dniu 27 października uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego wzięli udział w nietypowej lekcji fizyki i robotyki w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce. W trakcie warsztatów „Robotyczny freestyle” zaprogramowali gotowego robota bazującego na układzie Arduino, natomiast ćwiczenia z fizyki „Jasna strona mocy” były okazją do zbudowania obwodów elektrycznych oraz powtórzenia wiadomości z elektrostatyki. Młodzież obejrzała również ekspozycje łączące ze sobą trzy „makroobszary” nauki identyfikowane pod hasłami: „Świat Wokół Nas”, „Nasza Cywilizacja”, „My ludzie”. Następnie uczniowie udali się do kina, gdzie obejrzeli polski animowany dramat filmowy z 2023 roku – „Chłopi”.

Cele:

– inspirowanie uczniów do obserwacji, doświadczeń, zadawania pytań, szukania odpowiedzi

– popularyzacja nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń z fizyki i robotyki z wykorzystaniem narzędzi i metod sensorycznego przekazywania wiedzy

– propagowania nawyku aktywnego uczenia się przez całe życie

– przybliżenie powieści Reymonta – „Chłopi” w postaci młodopolskiego malarstwa.

Był to niezwykle spędzony czas, który pozwolił urozmaicić zajęcia lekcyjne, jak i zrealizować podstawę programową za pomocą metody multisensorycznej.