IV Międzynarodowa edycja akcji „Przerwa na czytanie”

IV Międzynarodowa edycja akcji „Przerwa na czytanie”

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

 jaką sobie ludzkość wymyśliła.

Wisława Szymborska

18 października 2023 r. nasza szkoła po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni wzięła udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających pt. „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Cele akcji:

– promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży

– pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe

– współpraca  szkół polskich z zagranicznymi

– zachęcanie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Społeczność szkolna została poinformowana o przebiegu wydarzenia za pomocą plakatów wyeksponowanych w każdej klasie i na korytarzach oraz wiadomość wysłaną przez dziennik elektroniczny. 18 października od godziny 10.10 do 10.25 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego zamienił się w jedną, wielką bibliotekę. Czytelników można było zobaczyć dosłownie wszędzie, począwszy od korytarzy szkolnych, holu, Sali Doświadczania Świata – SNOEZELEN, aż po bibliotekę szkolną. W akcji wzięli również uczniowie będący na wyjazdowych zajęciach praktycznych. Młodzież zagłębiała się w historię opisaną w wybranej przez siebie książce, którą dzień wcześniej schowała do plecaka, bądź wypożyczyła z biblioteki szkolnej. Łączna liczba uczestników bicia rekordu w naszej szkole wyniosła 197 osób. Będzie ona doliczona do innych uczestników z całej Polski.

Wszystkim zaangażowanym w organizację i przebieg akcji składam serdeczne podziękowania, zachęcając do czytania książek nie tylko podczas bicia rekordu!