Dzień Bezpiecznego Komputera 2023

Dzień Bezpiecznego Komputera 2023

W dniu 12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera, którego celem jest zwrócenie uwagi użytkowników na niebezpieczeństwa, na jakie narażone mogą być nasze komputery, telefony, tablety, a także  podnoszenie świadomości dotyczącej  cyberbezpieczeństwa. Dzień Bezpiecznego Komputera został zainicjowany 12 października 2004 roku. Akcja objęta jest honorowym patronem Prezydenta Rzeczypospolitej Polski.

W ramach warsztatów związanych z Dniem Bezpiecznego Komputera uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach wzięli udział w teście umiejętności cyfrowych IT Fitness Test 2023.  W dniach od 4 do 11 października rozwiązywali test składający się z  25 pytań o różnym stopniu trudności.

 

 

Zadania w teście obejmowały pięć obszarów:

 1. Internet
 2. Bezpieczeństwo i systemy komputerowe
 3. Złożone zadania
 4. Narzędzia biurowe
 5. Narzędzia do współpracy i sieci społecznościowe

Pani wicedyrektor Monika Błaż przedstawiła wyniki testu IT Fitness Test 2023, gratulując najwyższych osiągnięć zarówno klasom, jak też  indywidualnie uczniom i nauczycielom.

Wśród uczniów najwyższy wynik uzyskała Monika Sroka, na drugim miejscu znalazły się trzy osoby: Serafin Czarny, Amelia Kalata i Wiktoria Paryniak. Najwyższy wynik wśród nauczycieli uzyskała pani Marta Skiba. Gratulujemy!

Podczas podsumowania warsztatów z okazji Dnia Bezpiecznego Komputera uczniowie klasy II TR/W wraz z panem Robertem Brudniakiem zwrócili uwagę swoich kolegów na problemem bezpieczeństwa komputerów i bezpieczeństwa w sieci, motywując do odpowiedzi na pytania:

 • Czy regularnie aktualizujesz oprogramowanie swojego komputera?
 • Czy skanujesz co najmniej raz w miesiącu swoje urządzenia AKTUALNYM programem antywirusowym?
 • Czy stosujesz SILNE i RÓŻNE hasła?
 • Czy zachowujesz ostrożność korzystając z ogólnodostępnej sieć wi-fi?
 • Czy masz świadomość, że pomoc przez zdalny pulpit może okazać się oszustwem, jeśli nie wiesz kto jest po drugiej stronie?
 • Czy jeśli osoba znajoma prosi cię o kod BLIK przez media społecznościowe – zawsze oddzwaniasz, aby się upewnić?