Fitoremediacja, Operacja Czysta Rzeka -fotorelacja

Fitoremediacja, Operacja Czysta Rzeka -fotorelacja

Z okazji  Międzynarodowego Dnia Ziemi Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach włączył się w realizację ogólnopolskiego przedsięwzięcia Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek” pn. Fitoremediacje wokół nas oraz Operacji Czysta Rzeka.

Celem przedsięwzięcia było kształtowanie świadomości proekologicznej, kompetencji społecznych i środowiskowych, troska o czyste powietrze, podejmowanie działań służących środowisku w zakresie utworzenia ścieżki edukacyjnej, łączenie inicjatyw oddolnych z przedstawicielami świata nauki, poszukującymi skutecznych metod na oczyszczanie zanieczyszczonego powietrza, wody i gleby. Jedną z metod, która zyskuje coraz więcej zwolenników jest FITOREMEDIACJA, która jest całkowicie naturalna i może być stosowana zarówno w naszych domach jak też na otwartych przestrzeniach.

W ramach realizacji zadania w ZSCKR w Oleszycach została zorganizowana konferencja na temat Fitoremediacja – czyste powietrze wokół nas, przeprowadzono sadzenie roślin i drzew oczyszczających oraz sprzątanie rzeki Przerwy i jej okolic. Uczestnicy wysłuchali  prelekcji przedstawiciela Nadleśnictwa Oleszyce pani Niny Hamułki pt. Siła roślin. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się wykład gościa honorowego wydarzenia, profesora Stanisława Gawrońskiego z SGGW w Warszawie na temat: Fitoremediacja: Czyste powietrze wokół nas.

W przedsięwzięciu uczestniczyli:

 • Stanisław Gawroński profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego  w Warszawie,
 • Tomasz Smędra Nadleśniczy Nadleśnictwa Oleszyce,
 • Nina Hamułka pracownik służby leśnej Nadleśnictwa Oleszyce,
 • Monika Hanas dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno-Wychowawczy w Oleszycach,
 • Mateusz Furmaniak asystenta diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej,
 • Paulina Zając zastępca prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej,
 • Anna Hamułka-Bosak drużynowa 37 Drużyny Starszoharcerskiej drużyny Leśne Sowy,
 • Jerzy Bosak przyboczny 37 Drużyny Starszoharcerskiej drużyny Leśne Sowy,
 • Edyta Matyaszek 16 gromada zuchów Leśne Skrzaty,
 • Maria Baran dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach,
 • Monika Błaż wicedyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach,
 • Wiktor Żaczek kierownik internatu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach,
 • Katarzyna Kruk Babik  wychowawca i uczniowie klasy I TRW,
 • Marta Zawitkowska wychowawca i uczniowie klasy I BSk/r,
 • harcerze, zuchy,  uczniowie, uczestnicy OREW, mieszkańcy internatu ZSCKR w Oleszycach.

Zaplanowane działania realizowane były we współpracy z lokalnymi instytucjami i przedsiębiorstwami:

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Galeria