Dzień Liczby π

Dzień Liczby π

14 marca uczniowie klasy 1 TRW obchodzili Międzynarodowy Dzień Liczby π, czyli najbardziej fascynującej liczby na świecie. Data nie jest przypadkowa, ponieważ w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co oznacza przybliżoną wartość liczby π. Podziwu godna liczba Pi (jak pisała o niej Wisława Szymborska) ma swoich wielbicieli nie tylko wśród matematyków, ale również poetów, muzyków, filmowców. Wspomniana autorka wiersza „Liczba Pi” zasugerowała w nim, że w rozwinięciu liczby Pi można znaleźć dowolną liczbę naturalną (np. dowolny numer telefonu, datę urodzin itp.). Poetycka wersja matematycznej hipotezy została udowodniona, dzięki czemu powyższe liczby nazywa się liczbami Szymborskiej. Na całym świecie powstają tzw. pi-ematy, czyli wiersze w których liczba liter w kolejnych wyrazach odpowiada kolejnym cyfrom liczby π po przecinku. Pierwsze obchody tego dnia odbyły się w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Ten dzień jest również rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego – jednego z czołowych twórców polskiej szkoły matematycznej oraz Alberta Einsteina. Matematyk Ludolph van Ceulen podał rozwinięcie liczby π z dokładnością do 35 miejsc po przecinku i dzięki niemu została nazwana „ludolfiną”. Dla młodzieży został przygotowany Escape Room, którego celem było uwolnienie porwanej Ludolfiny poprzez rozwiązywanie matematycznych zagadek. Oczywiście zadanie zostało wykonane, kodem szyfru było przybliżenie liczby π, a nagrodą tort, ponieważ były to urodziny Ludolfiny.