Lekcja geografii w Obserwatorium Astronomicznym w Tymcach

Lekcja geografii w Obserwatorium Astronomicznym w Tymcach

17 listopada uczniowie klas I TŻ i I BS wzięli udział w wyjazdowej lekcji geografii w Obserwatorium Astronomicznym w Tymcach. Przewodnik Obserwatorium Astronomicznego w bardzo ciekawy sposób opowiadał o historii powstania obserwatorium oraz o pracy w nim, które powstało jesienią 2022 roku w nieużywanej od kilkudziesięciu lat kolejowej wieży ciśnień. Jest to jedno z najnowocześniejszych w Polsce obserwatoriów astronomicznych. Dysponuje profesjonalnymi sprzętem do obserwacji kosmosu, w tym również Słońca. Wspinając się na wieżę, na wysokość 25 metrów, uczniowie zwiedzali wnętrze budynku, przeprowadzali doświadczenia z czarną dziurą, patrzyli przez teleskopy, poznawali budowę tych skomplikowanych urządzeń oraz podziwiali okolicę z tarasu widokowego.

Pomimo jesiennej aury dużym zainteresowaniem cieszył się mini park doświadczeń astronomicznych: zestaw luster optycznych, polaryzatory, kalejdoskop, zestaw tarczy obrotowych i równoważnia. Jednak największą atrakcją był żyroskop- urządzenie do utrzymywania orientacji przestrzennej, na którym niektórzy spróbowali swoich sił i wytrzymałości.