Narodowe Czytanie 2022

Narodowe Czytanie 2022

W sobotę 3 września 2022 rozpoczęła się jedenasta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Od 2012 roku w całej Polsce z inicjatywy Prezydenta RP, wspólnie czytano arcydzieła literatury polskiej: epopeję pod tytułem Pan Tadeusz A. Mickiewicza, dzieła Fredry, Trylogię H. Sienkiewicza, Lalkę B. Prusa, Quo vadis H. Sienkiewicza, Wesele S. Wyspiańskiego, Przedwiośnie S. Żeromskiego, polskie nowele, Balladynę J. Słowackiego, Moralność pani Dulskiej G.Zapolskiej.

W tym roku wybrano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w dwusetną rocznicę ich publikacji. Tomik ten uznawany jest za manifest polskiego romantyzmu. Cykl ballad w oryginalny sposób wykorzystuje motywy romantycznej ludowości, obyczaje i wyobrażenia prostego ludu. W ludzkie życie często ingerują siły nadprzyrodzone, które stoją na straży odwiecznych moralnych zasad i wartości. Mickiewicz w mistrzowski sposób połączył w balladach elementy liryczne, epickie i dramatyczne. Nastrój tajemniczości i grozy budują opisy natury, a romantyczny obraz świata wypełniony jest fantastycznymi postaciami: zjawami, duchami, nimfami.

Tradycyjnie uczniowie z naszej szkoły wraz z dyrekcją i nauczycielami włączyli się się do wspólnego czytania na rynku w Lubaczowie, gdzie balladę pt. „Rybka” czytała Pani Maria Baran – dyrektor ZSCKR razem z Wiktorią Krasoń, Pauliną Kozyrską, Karolem Chodzińskim i Kacprem Zaborniakiem z III TŻM. Pan Mariusz Frant dyrektor Technikum nr 1 zaprezentował utwór pt. „Do przyjaciół”. Z kolei uczniowie: Kacper Świstowicz, Magdalena Hypiak-Mełech, Natalia i Mariola Piwudzkie, Urszula Zawitkowska brali udział w Narodowym Czytaniu na dziedzińcu oleszyckiego ratusza.

W przeddzień akcji w ramach lekcji języka polskiego, godzin wychowawczych, zajęć w szkolnej bibliotece oraz w internacie czytano wybrane ballady, co było ciekawą formą popularyzacji czytelnictwa i piękna polskiej literatury. Koordynatorzy akcji: Elżbieta Dryla, Anna Kubrak, Barabara Kurak, Katarzyna Kruk – Babik.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzenia (Lubaczow.tv).