FESTIWAL RYB Z ROZTOCZA JUŻ ZA NAMI

FESTIWAL RYB Z ROZTOCZA JUŻ ZA NAMI

20-21.06.2022r. uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach: Natalia Kołodziej, Diana Skali, Klaudia Skali, Aleksandra Sopel, Agnieszka Chmielik, Honorata Malec, Honorata Węgrzyn, Agnieszka Grochowicz, Amelia Wit, Martyna Żuk Aleksandra Bartman, Kamila Ważna, Dominika Rogoża, Julia Goraj pod opieką pani Agaty Dudzińskiej i pani Beaty Kuczek-Niechaj na zaproszenie pani Marleny Wiciejowskiej i pana Mirosława Zaborniaka Prezesa  RLGD ROZTOCZE oraz gospodarza Dębowego Dworu wzięli udział w FESTIWALU RYB
Z ROZTOCZA
w Rudzie Różanieckiej.

 

Dzień I

Uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych „ Jedzmy zdrowe ryby” prowadzonych przez pana Jarosława Uścińskiego Prezesa OSSKiC oraz pana Piotra Szczygielskiego członka OSSKiC. Pod okiem szefów kuchni i we współpracy z przedstawicielami Kół Gospodyń Wiejskich przygotowywaliśmy potrawy z ryb słodkowodnych. Z pod naszych rąk wyszło m.in: zupa ogórkowa z sumem, orientalna zupa rybna z karpiem,  gulasz z pstrąga, sałatka sezonowa z wędzonym pstrągiem.

Dzień II

Podczas drugie dnia Festiwalu  pracowaliśmy przy obsłudze konkursu nominowanego do Kulinarnego Pucharu Polski „ SMAKI GALICJI”. Mogliśmy podglądać pracę najlepszych kucharzy. W tym roku do konkursu przystąpiły zespoły:

Dominik Swiątecki, Filip Kaczorowski – Restauracja „Cucina”

Maksym Trushkin , Emil Buczyński – Ziomki Poziomki

Marek Filimowski, Szymon Tomaka – Szymon i Marek

Krzysztof Kowalski, Kamil Bujdasz – Szklane Lniane

Paweł Gałecki, Jakub Śniadecki – Trybunalska City Pub Lublin

Konkurs został rozegrany w przyjaznej atmosferze, choć przysporzył uczestnikom i nam wiele emocji.

Każda drużyna przygotowywała zupę i danie główne na bazie suma pozyskanego podczas symbolicznego połowu tuż przed konkursem z lokalnego stawu. Ocenie konkursowej podlegało również obróbka wstępna i filetowanie ryby użytej w dalszej części konkursu. Ostatnia potrawa okazała się nie lada wyzwaniem. Uczestnicy mieli do przygotowania koktajl na bazie polskich owoców sezonowych oraz płynnego nośnika koktajlu wzbogaconego alkoholem.

Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie:  Przewodniczący Piotr Szczygielski (członek OSSKiC), Marcin Purgacz (Ambasador Marki Podkarpackie Smaki), Mirosław Reszczyk (członek OSSKiC), Marcin Grubman (członek OSSKiC), Jarosław Uściński (Prezes OSSKiC) oraz sędzia techniczny Kamil Tłuczek (laureat wcześniejszych edycji „ Smków Galicji”) . Obok jury nie mogło zabraknąć przedstawiciela MTP, który jest organizatorem Kulinarnego Pucharu Polski. W tym roku KPP reprezentowała po raz pierwszy Sylwia Rogowicz.

Po skończonej pracy przy konkursie dołączyliśmy do odbywającej się konferencji  pt. „ Spotkaj się z rybakiem na Roztoczu” wprowadzającej do podsumowania finału festiwalu. Podczas konferencji nastąpiło uroczyste podpisanie aktu porozumienia o współpracy Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach a Dębowym Dworem w Rudzie Różanieckiej.

Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie i możliwość pracy z mistrzami kulinarnymi w przepięknym otoczeniu roztoczańskiej przyrody.

Relacja zdjęciowa dostępna pod linkami:

https://www.kulinarnypuchar.pl/pl/aktualnosci//smaki-galicji-rozstrzygniete-konkurs-wylonil-kolejnych-finalistow-kulinarnego-pucharu-polski

https://m.facebook.com/Festiwal-Ryb-z-Roztocza-112239604838617/?_rdr

https://drive.google.com/drive/folders/1FLslfohGOVIiqYkQHsd3QFOf18hRdffO?fbclid=IwAR1xAk5USlrq2YOj5zwHTbJx1gfM-pi6cq325oSGanH6KRM86XQ352qat2I