Warsztaty branżowe z wyjazdem studyjnym do Centrum Edukacji w DEULA Nienburg, Niemcy

Warsztaty branżowe z wyjazdem studyjnym do Centrum Edukacji w DEULA Nienburg, Niemcy

W dniach o 22-28.01.2022 r. przedstawiciel  ZSCKR w Oleszycach pani A. Nieckarz uczestniczyła w szkoleniu branżowym z zakresu nowoczesnych trendów i innowacji w branży spożywczej – warsztaty z wyjazdem studyjnym do Centrum Edukacji w DEULA Nienburg, Niemcy zorganizowanym przez Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie.

Celem szkolenia było zdobycie przez nauczycieli wiedzy i umiejętności praktycznych związanych z funkcjonowaniem i stosowaniem nowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych w przedsiębiorstwach branży spożywczej.

W Hanowerze uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych w Plan Bar Barschule, tam  mogliśmy doskonalić praktyczne umiejętności sporządzania w stylu „Fine dining”. Dopełnieniem kulinarnych wrażeń było uczestnictwo w warsztatach: pt. „Koktajle” w Szkole Barmanów i Baristów w Hanowerze – platforma wymiany wiedzy i dokształcania dla profesjonalistów i laików.

W kolejnym dniu odbyły się warsztaty baristyczne w KAFFEESCHULE w Brema, gdzie poznaliśmy nowoczesne techniki palenia i parzenia kawy. Następnie wyruszyliśmy do skarbca w Piwnicy Ratuszowej, gdzie  składowane są  najstarsze wina w Bremen w Niemczech.

Podczas wizyty w  Lüneburgu zwiedzaliśmy piękne miasteczko a następnie uczestniczyliśmy w warsztatach piwowarskich w Browar Nolte pod okiem właścicielki Pani Hannelore Nolte.

W Bremenhaven w SEEFISCHKOCHSTUDIO uczestniczyliśmy w warsztatach z przyrządzania nowoczesnych potraw z ryb morskich. Lekcja gotowania świeżych ryb z regionalnych połowów z Mórz Północnych. Krok po kroku, pod okiem profesjonalnych szefów kuchni, próbowaliśmy nowych rzeczy, takich jak: inne przyprawy do gładzicy, inne sosy do śledzia, inne przystawki do popularnego łososia. Otrzymaliśmy cenne wskazówki dotyczące rozpoznawania jakości oraz informacje na temat odpowiedzialnego zakupu ryb i świetne sztuczki do każdego przygotowania. Na zakończenie warsztatów udaliśmy się do Klimahaus Bremerhaven– centrum naukowego znajdujące się w Bremerhaven w północnych Niemczech. Jest to symulacja podróży dookoła globu wzdłuż południka 8° 34′ długości wschodniej, podczas której można przemierzyć wszystkie strefy klimatyczne na nim występując. W ciągu zaledwie kilku minut można zobaczyć czym różni się 30-stopniowy tropikalny upał od arktycznego mrozu.

To były dni bardzo intensywnej pracy i nauki, które wzbogaciły nauczycielski warsztat o nowe, przydatne umiejętności.