Narodowe Czytanie 2021

Narodowe Czytanie 2021

W sobotę 4września 2021 rozpoczęła się jubileuszowa dziesiąta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Od 2012 roku w całej Polsce z inicjatywy Prezydenta RP, wspólnie czytano arcydzieła literatury polskiej: epopeję pod tytułem Pan Tadeusz A. Mickiewicza, dzieła Fredry, Trylogię H. Sienkiewicza, Lalkę B. Prusa, Quo vadis H. Sienkiewicza, Wesele S. Wyspiańskiego, Przedwiośnie S. Żeromskiego, polskie nowele, Balladynę J. Słowackiego.

W tym roku wybrano sztukę pod tytułem „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, której podtytuł brzmi: „Tragifarsa kołtuńska”. Słowo kołtun oznacza człowieka tępego, prymitywnego, zacofanego. Autorka niezwykle wnikliwie zanalizowała ludzkie charaktery, ostro krytykując wady mieszczaństwa. Ukazała egoizm, obłudę, zakłamanie, podwójną moralność, bezguście i skąpstwo, które reprezentuje tytułowa bohaterka.

Uczniowie z naszej szkoły wraz z dyrekcją i nauczycielami włączyli się się do wspólnego czytania na dziedzińcu oleszyckiego ratusza oraz na rynku w Lubaczowie. W roli tytułowej Dulskiej wystąpiła pani dyrektor Maria Baran, podwójną rolę Dulskiego i syna Zbyszka zagrał pan dyrektor Mariusz Frant, a córki Hesię i Melę na zmianę zagrały: Kinga Kowalska, Katarzyna Gacek, Aleksandra Skoczylas i Mariola Piwudzka. Kinga Kowalska i Martyna Flis umiliły gościom czas piosenkami.

W przeddzień akcji w ramach lekcji języka polskiego, zajęć w szkolnej bibliotece oraz w świetlicy w internacie czytano fragmenty dramatu, co było ciekawą formą popularyzacji czytelnictwa i piękna polskiej literatury. Koordynatorzy akcji: Elżbieta Dryla, Anna Kubrak, Katarzyna Kruk – Babik.